Ana Menü

En Popüler

Diyarbakır Siverek Minibüs Seferleri Büyük Otogar arkası Batı İlçe Otogarı, Kaya ...
icon.png
Heryerde Bul
Heryerde Aradığını Burada Bul
 

Detaylı Arama

Kış Lastikleri Ne zaman Takılır?

Tanıtım
0.00 ( 0 votes )
iletisim Bilgileri
Tıkla Ara:

Firma Hakkinda

Kış Lastikleri Ne zaman Takılır?

Kış lastiği ne zaman takılır, kış lastiği takmanın cezası ne kadardır sorusu sıkça soruluyor. Kış lastiği takma zamanı geldiğinde, arabalara kış lastiği zorunlu mu, kış lastiği takmamanın cezası ne kadar, kış lastiği neden önemlidir ve lastik kullanırken nelere dikkat edilmelidir sorularını tek tek cevaplayalım.

Kış Lastikleri Arasındaki Fark Nedir?


Kar ve buz üzerinde kullanılmak üzere tasarlanan kış lastikleri, yalnızca zorlu kış koşulları için gerekli kabul edilir. Ancak +7 derecenin altındaki ıslak ve kuru hava koşullarında kullanımları birçok açıdan önemlidir. Çünkü kış lastiği kullanımı yazın kuru yüzeyinden kışın kaygan yollarına geçişte aracı yolda tutarak kayma ve kaza risklerini büyük oranda azaltmaktadır. Ayrıca kış lastiklerinin karda fren mesafesini yaklaşık %15 oranında azalttığı bilinmelidir ki bu da ciddi bir kazayı önleyebilir.

Kış lastiği veya kış lastiği olarak adlandırılan otomobil lastikleri, kış koşullarında sürüş güvenliğini sağlamayı amaçlar. Birçok sürücü kış lastiği takmayı yeterince önemsemez, ancak bu değişikliğin güvenli seyahat etmedeki önemi kesin olarak kanıtlanmıştır. Peki, ne zaman kış lastiği takmak gerekiyor ya da kış lastiği takma zorunluluğu ne zaman başlıyor?

Kış lastiği takma zamanı
Ülkemizde kış lastiği ihtiyacı bölgeye ve araç cinsine göre değişiklik göstermektedir. Yasal zorunluluk kapsamında bazı araç türleri ve bazı bölgeler için yaptırımlar bulunmaktadır. Ancak güvenli sürüş ve daha iyi performans için tüm araç sahiplerinin kış lastiği yönetmeliğine dikkat etmesi önemlidir. Doğru zamanda doğru lastik kullanımının daha az yakıt tüketimi ve daha uzun motor ömrü için faydalı olduğu bilinmektedir. Kış lastiği takma dönemi ile ilgili net bilgiler şu şekilde özetlenebilir:

Türkiye'de Kış Lastikleri Ne Zaman Takılır?


Türkiye'de kış lastiği yönetmeliğine göre bölge ve araç sınıfı olarak kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar en geç 1 Aralık tarihinden itibaren kış lastiğine geçmek zorunda. Yasal zorunluluk dışında kalan araçlar için kesin bir tarih söylenemez. Bu tarih bölgeden bölgeye değişir. Bunun nedeni, kış mevsiminin hüküm sürdüğü ayların önemli bir bölgesel farklılık yaratabilmesidir. Genel olarak Ekim ve Kasım aylarında kış lastiklerine geçilmesi önerilebilir. Ancak kanuna göre kış lastiği kullanım tarih aralığı 1 Aralık ile 1 Nisan arasıdır. Ayrıca kış lastiği kullanma zorunluluğunun bitiş tarihi mevsim şartlarına bağlı olarak 1 ay uzatılabilmektedir. Ülke sınırları içinde seyahat eden yabancı plakalı ticari araçlar için bir zorunluluk olduğunun da altını çizelim. Peki yaz lastikleri ne zaman takılır?

Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılır?


Bu arada kış lastiklerini de çıkaralım ve yaz mevsiminin şartlarına uygun lastik kullanımına ne zaman geçilmesi gerektiğini açıklayalım. Türkiye'deki kış lastiği yönetmeliğine göre yaz lastiğine geçiş tarihi en erken 1 Nisan olarak belirtiliyor. Kış lastikleri için de aynı açıklama yaz lastikleri için de yapılabilir. Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genel olarak Nisan ve Mayıs aylarında yaz lastiklerine geçilmesi önerilebilir.

Şehirler arası yolcu ve kargo taşıyan tüm araçlarda kış lastiği zorunlu olup, kış lastiği takmamanın cezası vardır. Peki araçlarda kış lastiği olması şart mı?

Arabalara Kış Lastiği Takmak Zorunda Mıyız?


Otomobillere kış lastiği cezası var mı, binek araçlara kar lastiği zorunluluğu mu var gibi soruların yanıtları da çok merak ediliyor. Trafik güvenliğinin olumsuz etkilendiği 1 Aralık – 1 Nisan arasındaki dört aylık dönemde şehirler arası yolcu ve kargo taşıyan tüm araçlara kış lastiği uygulaması zorunlu hale getirildi. Ancak yasal zorunluluk otomobilleri yani binek otomobilleri kapsamamaktadır. Ancak valiliklerin hava sıcaklıklarını da dikkate alarak özel araçlara kış lastiği zorunluluğu getirme yetkisi bulunuyor.

Otomobillerde kış lastiği yönetmeliği zorunluluğu bulunmamakla birlikte can ve mal güvenliği için tüm araçlarda kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir.

Aldığım lastiğin kış lastiği olduğunu nasıl anlarım?


Lastiğin üzerinde M+S veya kar tanesi sembolü bulunmalıdır. Bir lastiğin kış lastiği olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da üzerindeki desenlere dikkatlice bakmaktır. Kış lastiklerindeki desen tasarımı, yol tutuşunu artırmak için yaz lastiklerinden ve mevsimlik lastiklerden farklıdır. Kış lastiği desenleri daha derin bir oluğa sahiptir. Sırt desen tasarımında genel olarak ince bir lamel ve geniş blok yapısı görülmektedir. Bunun amacı kar suyunu tahliye etmektir.

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?


2022 kış lastiği cezası veya 2022kış lastiği ceza puanı konuları  Kış lastiği takmamanın cezasının 2022 rakamlarına ilişkin detaylar şöyle:

Karayolları Trafik Kanunu 65/A maddesine göre 2022 yılı kış lastiği cezası 846 TL'dir. Bu araçların lastiklerini değiştirebilecekleri kanuna ve en yakın yerleşim yerine muayene sorumluları tarafından gitmelerine izin verilir.

Kış lastiği cezası 15 gün içinde ödenirse %25 indirim uygulanır ve indirimli ceza tutarı 634,50 TL'dir.

Kış lastiği takmamanın cezası 10'dur.

Lastik Kullanımına İlişkin Önemli Notlar


Lastikler, aracın üzerinde hareket ettiği en önemli parçalardan biridir. Oto lastikleri olmadan hareket etmek mümkün olmayacak ve doğru lastik seçilmediği takdirde güvenli sürüşün sağlanması ve sağlıklı bir motor çalışmasının sağlanması mümkün olmayacaktır. Peki lastik kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Şimdi özetleyelim:

Aracınıza ve yol şartlarınıza uygun lastikler kullanın.
Araç üreticisi tarafından önerilen lastik ebatlarına uyduğunuzdan emin olun.
Ayrıca, araç üreticisi tarafından tavsiye edilen lastik basınçlarına kesinlikle uyun.
Asla düşük hava basıncıyla sürmeyin ve lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirin.
Mümkün olduğunda, düşük yuvarlanma direncine sahip lastikleri seçin.


Lastik Taktırmak İçin Nereye Gidilir?


Lastik değiştirmek, prensip olarak, kendi başınıza yapabileceğiniz bir iştir. Ancak bu, birçok kişinin lastik sökme ve takmayı hafife almasına neden olur. Lastik sökme ve takma işlemi sırasında özen gösterilmez ise hem sürüş konforu hem de sürüş güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Lastikler sökülüp yenileri takıldıktan sonra rot ayarı, balans ve lastik basınç kontrolü gibi konular tek tek ele alınmalıdır. Aksi takdirde araç kullanırken sağa sola çekme, direksiyonda sallanma gibi birçok farklı sonuçla karşılaşılabilir.

Oto lastik firmaların adres ve telefonları için Tıklayınız

Yol Yardım ve Oto Kurtarma Firmaları için Tıklayınız.

Oto Tamirciler için Tıklayınız.

İlgili Aramalar:

kış lastiği uygulaması,
kış lastiği ne zaman takılır,
kışlık lastik ne zaman takılır,
kışlık lastikler ne zaman takılıyor,
kış lastikleri ne zaman takılır,
kış lastiği ne zaman,
kış lastiği ne zaman takılacak,
kış lastiği ne zaman takılacak 2019,
kış lastiği ne zaman takılacak 2022,
kış lastiği takma tarihleri,
kış lastiği takma tarihi,
hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2020,
hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2022,
2021 kışlık lastik ne zaman takılır?,
Kışlık tekerlek ne zaman takılır?,
Özel araçlarda kış lastiği zorunlu mu?,
Kış lastiği kaç derecede takılır?,
Kış lastiği ne zaman TAKILIR 2020,
Kış lastiği ne zaman TAKILIR 2022,
Kışlık lastik kaç derecede takılır
Ticarilerde kış lastiği ne zaman TAKILIR,
Kışlık Lastik Fiyatları,
2021 kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor,
ankara'da kış lastiği ne zaman takılır,
Kış lastiği zorunluluğu 2021,
Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2021,
Kış lastiği zorunluluğu 2022,
Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2022,

Rating

Fiyat
Ürün Durumu
Gönderi